YARANI SAR!!!

YARANI SAR!!
“Zırhımı kuşanmadan insan içine çıkamıyorum” dedi.
“İnsan insanı yaralarından tanır” dedim.
“Yaranı göster ki kim olduğun bilinsin”…

Hayatta her şey her zaman yolunda gitmez. Hayatımızın akışını tepetaklak edecek olaylarla karşılaşarak sarsıldığımız zamanlar olur.
Ve bu zamanlarda bir davranış şekli belirler reflekslerimizi de bu kalıp etrafında döndürürüz çoğu zaman.. Dinlediğim bir çok öyküde hep “güçlü olma” kalıplarıyla donatılmış yaşamlar var..

Nedir seni bu kadar “güçlü” olmak pahasına hayatını bir cenderenin içine atarak yaşamaya, hırslarına tamah etmeye zorlayan şey?..

(daha&helliip;)

Şuan Fırtına Olabilir, Ama Bilin Ki Yağmur Sonsuza Dek Yağmaz.

Yıllar önce bir çiftçi, fırtınası bol olan bir tepede bir çiftlik satın almıştı. Yerleştikten sonra ilk işi bir yardımcı aramak oldu. Gel gelelim ne yakındaki köylerden ne de uzaktakilerden kimse onun çiftliğinde çalışmak istemiyordu. Müracaatçıların hepsi çiftliğin yerini görünce çalışmaktan vazgeçiyor, “Burası fırtınalıdır, siz de vazgeçseniz iyi olur.” diyorlardı.

Nihayet çelimsiz, orta yaşı geçkince bir adam işi kabul etti. Adamın haline bakıp: (daha&helliip;)

Bugün İnşa Etme Günü

Karne notları düşük çocukları olan ebeveynler; çocuklarınızın yarınları için bugün yatırım günü.

Hatırlar mısınız, çocuklarımız küçükken düştükleri zaman ağlamaya başlarlardı da sussunlar diye yeri döverdik veya masanın kenarına kafalarını vurmuşlarsa suçlu, masa olurdu da durmadan masaya bağırıp çağırırdık..

Şimdi kırık notların suçlusu öğretmen, okul, sistem vs.. ilan ediliyorsa çocuğunuz tarafından biraz da bizden birşeyler öğrenmiş değiller mi ne dersiniz? (daha&helliip;)

Korku ile Nasıl Mücadele Edebilirim?

Her yaş grubunda çocukların korktukları şeyler değişir.
0-2 yaş arasında daha çok büyük objelerden, yüksek seslerden ve anne-babadan ayrılmaya dayalı korkular görülürken, 3-4 yaş civarında bu korkulara karanlık korkusu da eklenebilir.

Bu korkular, bir kısım çocuğun çevresine güven duygusunun artırılmasıyla birlikte azalacaktır. Ancak bazı korkular artarak devam edebilir. Özellikle de anne-babaların bazı korkuları varsa. Çünkü korkular, model alınarak da öğrenilebilir. (daha&helliip;)

Emine Hala

Resimde gördüğünüz tatlı hatun benim annemin halası. Eşiyle birlikte evlatlarını da toprağa vermiş bir gönül yorgunu.. Üzüntü, yokluk, sıkıntı ile imtihan olmuş bir Anadolu kadını Emine hala..

Ben onu tanıdığımdan beri beline sarılı bir yemenisi mutlaka vardır. Bana hep savaşa gidenlerin kendilerine bir aksesuar takmasını hatırlatır o yemeni.. Hani bilirsiniz kimi yüzüne bir şeyler sürer, kimi kafasına bir şeyler takar falan.. Emine halanın hayat mücadelesinin simgesidir belkide belindeki yemeni…. Belki de sırtını hiçbir şeye yaslamadan dimdik ayakta durmanın temsilidir kimbilir. (daha&helliip;)

Mış gibi - Miş gibi

Ne çok seviyoruz -mış, -miş gibi yaşamayı.

Güçlüy-müş gibi görünmeyi, seviyor-muş gibi övünmeyi, affediyor-muş gibi sürdürebilmeyi, sabrediyor-muş gibi içimizi yiyip bitirmeyi..

SEN! Unutulmuş olması için, unutmuş olmak için yaralarının üstünü örtmekten ne zaman vazgeçeceksin? (daha&helliip;)

Sabrediyorum öyleyse varım!

Sabırlı olmayı enayi olmakla karıştırdığımız bir dönemde yaşar olduk.. ne acı..

Oysa sabrettikçe içindeki tüm hücreleri güzelleştirdiğini, asıl zaferin sabırla geldiğini bilse insan, elindeki en değerli mücevhere sahip çıkar gibi kol kanat gerer ona. (daha&helliip;)

Bizim Mahallenin Sezai'si

Bizim mahalleye yakın otururdu Sezai ve ailesi. Deli Sezai derlerdi ona. (Ona böyle seslenilmesi içimi yakardı. Şimdi yazarken bile aynı duyguyu yaşıyorum

Bugün facebook sayfamda resmini görünce iki satır karalamadan geçemedim. Çok gürültülü konuştuğunu, ondan çok korktuğumu bir de korkumu dillendirdiğimde ev halkının Sezai’yi sahiplenmek adına sarf ettiği çabayı hatırlıyorum. (daha&helliip;)